wnętrze z dużymi oknami

Nowoczesna architektura z roku na rok coraz bardziej stawia na okna i ich wystrój. Innymi słowy, w naszych domach jest pełno okien, a w nowych domach jest ich nie tylko jeszcze więcej, ale stają się też większe. Do tego pojawiają się okna narożne, duże przeszklenia pomiędzy tarasem i salonem oraz wiele innych podobnych rozwiązań, dzięki którym budynek jest ładny, do wnętrza wpada dużo światła i tworzymy coś na kształt hybrydy domu z jego otoczeniem.

Takie rozwiązania są po prostu znakomite i chcemy ich mieć więcej i więcej. Sęk w tym, że okna to nie tylko korzyści praktyczne, ale też pewne wyzwania. Ściany skutecznie izolują nas od otoczenia, co oznacza, że sterowanie warunkami wewnątrz jest proste. Okna zdecydowanie powiększają to wyzwanie. Trzeba się trochę odgrodzić. Oczywiście nie na stałe. W tym celu wykorzystamy rolety i żaluzje.

Zasłony w dużym rozmiarze

Zablokowanie tak dużych okien wymaga odpowiedniego podejścia. Stosuje się w tym celu specjalne żaluzje i rolety na duże okna. Żaluzje częściej wykorzystywane są w przestrzeni komercyjnej, rolety częściej trafiają do naszych domów, ale nie ma tutaj bynajmniej żadnej silnej zależności. W obu przypadkach można zastosować to rozwiązanie, które nam osobiście bardziej odpowiada, ponieważ warunki korzystania z obu są praktycznie takie same.

Wszystko zależy od naszych prywatnych preferencji, a te po zagregowaniu coraz mocniej wydają się kierować w kierunku rolet. Dlaczego? Zazwyczaj chodzi o kwestie pracy z ekranami. Rolety są w stanie całkowicie odciąć część pomieszczenia od światła z zewnątrz, a żaluzje ograniczają ilość światła równomiernie. Z pozoru takie równe ograniczenie może się okazać lepsze, ale na ekranach coś się albo odbija, albo się nie odbija. Odbijanie się mniej to wciąż problem.

Znakomita oszczędność

Duże okna oznaczają dużo energii dostającej się do domu. Zwłaszcza jeśli są to okna z blokadą promieniowania cieplnego, które w środku tworzą coś na kształt szklarni, by było potrzeba mniej energii do ogrzewania pomieszczeń. W lecie ten sam efekt jest bardzo niepożądany, ponieważ zamiast przyjemnej szklarni, tworzy się bardzo nieprzyjemna sauna. Oznacza to albo widoczne pogorszenie się komfortu we wnętrzach mocno przeszklonych pomieszczeń, albo jeszcze bardziej drastyczny wzrost kosztów klimatyzacji. Dobrze dobrane żaluzje albo rolety wewnętrzne lub zewnętrzne są w stanie ograniczyć ilość światła wpadającego do wnętrza budynku nawet o 90%, co skutecznie przeciwdziała wszelkim kłopotom.

rodzina siedzi przy dużym oknie

Nowoczesne materiały

Obecnie nie trzeba już też iść na kompromis pod względem tego, jak bardzo wytrzymałe i skuteczne będą zastosowane rolety lub żaluzje. W obu przypadkach możliwe jest wykorzystanie nowoczesnych materiałów, które skutecznie blokują światło, a nie obniżają estetyki zastosowanego rozwiązania. Są to głownie tkaniny sztuczne, które wyglądają znakomicie, są łatwe do czyszczenia oraz nie brudzą się łatwo. Wszystko to sprawia, że rozwiązania na okna są tanie, skuteczne i wytrzymałe.