Właściciele firm, tutorzy, freelancerzy, którzy swoją główną działalność zawodową wykonują w domu powinni zaaranżować przestrzeń do pracy w taki sposób aby była ona maksymalnie wygodna i funkcjonalna. Sofa czy stół kuchenny nie spełniają wymagań dotyczących miejsca do pracy. Nie ma znaczenia, czy na te cele przeznacza się osobny pokój, balkon, czy tylko część salonu, na pierwszym miejscu zawsze stawiamy funkcjonalność mebli.

Potrzebne meble

Podstawowym elementem każdego biura jest stół i fotel (lub krzesło). Wszystkie dalsze wybory, cechy i meble domowego biura zależą od specyfiki twojej działalności. Jedna osoba będzie potrzebowała małego stolika z kilkoma szufladami, a ktoś inny będzie potrzebował miejsca do pracy z ogromnymi rysunkami. Jeśli w pokoju jest wystarczająco dużo miejsca, możesz ustawić stojaki lub półki na przechowywanie niezbędnych dokumentów. Osoby urządzające biuro w dużych pomieszczeniach będą mogły ustawić sofę lub kilka foteli ze stolikiem kawowym – miejsce to posłuży do odpoczynku lub biznesowych negocjacji. Czasami przestrzeń roboczą uzupełnia bar lub szafka na wino. Zanim pójdziesz do sklepu i kupisz meble do domowego biura, stwórz projekt zagospodarowania przestrzeni. Jest to szczególnie konieczne, jeśli na miejsce pracy przeznaczono osobne pomieszczenie. Pomiary i stworzony na ich bazie plan pomogą ci wybrać meble o optymalnym rozmiarze i prawidłowo je ustawić. Kiedy biuro ogranicza się do balkonu lub części innego pomieszczenia, tym ważniejsze jest, aby wiedzieć, jaką masz przestrzeń, aby zmieścić wszystko, czego potrzebujesz.

Biurko lub stół gabinetowy

Ogólne wymagania to wygoda, funkcjonalność, przyjazność dla środowiska i trwałość. Ci, którzy korzystają z deski kreślarskiej i pracują ze stosem papierowych dokumentów, powinni zwrócić uwagę na duże biurka – modele, w których powierzchnia robocza ma parametry 140 * 70 cm, są uważane za optymalne. Jeśli pracujesz tylko z laptopem, wystarczy ci mały pulpit o długości około 80-90 cm, ale na biurku, oprócz obszaru roboczego, konieczne jest umieszczenie telefonów, notebooków i innych niezbędnych rzeczy. Doskonale sprawdzą się tutaj biurka ze sklepu Meble BIK. Dla wygody pracy wysokość biurka powinna wynosić 76-78 cm – są to optymalne parametry dla osób o wzroście 160-180 cm, jednak regulując wysokość krzesła można dopasować je do niemal każdego wariantu. Optymalnym wyborem jest prosty kształt stołu bez ostrych narożników. Aby zaaranżować miejsce do pracy w małym biurze lub salonie, możesz wybrać wersję narożną. Biurko może być wykonane z następujących materiałów:

  • Naturalne drewno jest najdroższe. Wśród innych zalet należy wymienić przyjazność dla środowiska i łatwość konserwacji.
  • Płyta MDF to jeden z najpopularniejszych materiałów do produkcji mebli i biurek. Oparta jest na wiórach drewnianych, które są prasowane pod wysokim ciśnieniem i temperaturą. Zastosowanie jako spoiwa żywic mocznikowych modyfikowanych melaminą może znacznie zmniejszyć emisję formaldehydu w porównaniu z innym podobnym materiałem – płytą wiórową. Płyty MDF są trwałe, łatwe w obróbce, można je malować, fornirować lub laminować.
  • Płyta wiórowa jest wykonana z trocin; żywice zawierające formaldehyd, które są używane jako spoiwo. Kupując stół z płyty wiórowej, musisz dowiedzieć się, do której grupy emisji należy użyty materiał: tylko E0 i E1 nadają się do pomieszczeń mieszkalnych. Wśród zalet materiału są niska cena i dobra wytrzymałość.

Fotel

Jeśli masz zamiar spędzać dużo czasu we własnym domowym biurze, to musisz zadbać o wygodny fotel. Jeśli przy biurku spędzisz kilka godzin dziennie, nie ma sensu kupować drogiego fotela- wystarczy fotel o odpowiedniej wysokości i dobrym podparciu dla pleców. Konstrukcja powinna być podnoszono-obrotowa z możliwością zmiany wysokości siedziska, kąta oparcia i kilku innych parametrów. Ważne jest, aby mechanizmy regulacyjne były dogodnie rozmieszczone i dostępne dla osoby siedzącej. Siedzisko może być twarde, półmiękkie lub miękkie. Najlepszym wyborem będzie półmiękkie siedzisko wykonane z antypoślizgowego, oddychającego materiału, który nie elektryzuje się i jest łatwy w utrzymaniu czystości. Tapicerka materiałowa spełnia te wymagania znacznie lepiej niż skóra czy też skóra ekologiczna. Szerokość i głębokość siedziska musi wynosić co najmniej 40 cm, wysokość siedziska musi być regulowana w zakresie 40-55 cm Pożądana jest regulacja kąta nachylenia siedziska.

Dodatki

Do przechowywania rzeczy niezbędnych do pracy możesz użyć:

  • Otwarte półki to opcja na dużą bibliotekę i prezentację ciekawych elementów wystroju.
  • Półki mogą służyć również do przechowywania książek, dokumentów i innych drobnych przedmiotów.
  • Szafka ścienna – opcja dla tych, którzy lubią trzymać wszystkie dokumenty biznesowe w zamknięciu.